Блекаут – проблема чи можливість?

Свічка та кава

Нещодавно всі українці дізнались, що таке повний блекаут в Україні. Крім відключення світла, у більшості був відсутній навіть інтернет. Але всі ми розуміємо, що краще так, ніж з руснею 🙂 Не виключаємо повторних відключень, повинні бути завжди готові!

Ресторанна галузь зазнала нищівних втрат. Хтось остаточно вирішив закриватись, хтось купив/орендував генератор, а дехто закупив свічок. Шана тим, що не здаються, продовжують працювати, тримати робочі місця та годувати своїх гостей.

Я пропоную розглянути випадок повного відключення електроенергії, як можливість нагадати про себе своїм постійним гостям та залучити нових. Діяти потрібно швидко, адаптуватись до ситуації.

Що ми маємо та з чим можемо працювати в цій ситуації?

На прикладі Одеси, спального району:

  • відсутнє світло вже більше 12 годин;
  • немає інтернету (тільки іноді приходять сповіщення, але додатки не відкриваються, не достатньо швидкості);
  • поганий мобільний зв’язок;
  • дехто без опалення, газу (новобудови).

Час включення світла невідомий, але всі обговорюють між собою, що це на довго. Чутки поширюються швидко, люди починають панікувати.

Ваш заклад працює завдяки генератору, що покриває всі потреби кухні і ще залишається надлишок енергії.

План дій

Як в будь-якій історії, люди потребують героя, що врятує їх у цій ситуації. Маю на увазі не глобально, зупинить війну (хоча це перше, чого всі чекають), а локально, допоможе зігрітися, зарядитись, заспокоїть. Спочатку необхідно зрозуміти, які канали комунікації можна використовувати. У цій ситуації соціальні мережі не підходять, тому що у більшості немає зв’язку, а охоплення потрібно максимальне. Всі канали комунікації, пов’язані з інтернетом відкидаємо (можна спробувати паралельно запустити в соціальних мережах, але вірогідність, що саме зараз завітає людина в якої є світло та інтернет не велика). У нас залишається класичний телефонний зв’язок (дзвінки та SMS), сарафанне радіо та вулиця (фасад закладу). Розберемо кожен варіант окремо:

  1. Почнемо з найпростішого, що можна зробити за пару хвилин без значних витрат, розміщення інформації на фасаді закладу. Для комунікації таким чином нам знадобиться дошка, крейда або лист бумаги А0 та маркер. Все це можна купити в найближчому магазині канцелярських товарів або знайти в себе на складі, вдома. Зробіть оголошення, яке буде видно всім перехожим на вулиці, зробіть пропозицію допомоги всім, хто потребує зарядки чи інтернету (якщо він у вас є). Можете надати місце для підігріву їжі? Ще краще. Бажаєте звернути максимальну увагу сусідів? Гучномовець допоможе звернути максимальну увагу і створити черги біля ваших дверей.
  2. Телефонний зв’язок. Цей випадок трохи складніший, він потребує наявності бази гостей. Більшість закладів цим нехтує та тим самим втрачає великі можливості. Під час відсутності світла та інтернету вся увага прикута до мобільних пристроїв, ми чекаємо сповіщення, що підтвердить присутність повноцінного зв’язку. Наприклад, я отримав повідомлення від COLINS і весь час відсутності світла прокручував його в голові. Їх реклама спрацювала, вони отримали мою увагу.
Повідомлення від COLINS під час відсутності світла

Будемо рахувати, що у вас є хоч якась база гостей. Зробіть коротке повідомлення на кшталт «В нас є світло, інтернет, гарячі напої. Запрошуємо у гості». Якщо ви розсилаєте з робочого телефону, вкажіть у повідомлення назву закладу та адресу. Якщо використовуєте онлайн сервіси для розсилок, тоді можна ім’я відправника змінити на назву закладу.

Вся увага прикута до телефонів, тому це повідомлення не залишиться без уваги, а ваш заклад отримає більше лояльних та постійних гостей.

Якщо у вас є невелика база гостей, теплі відносити з кожним, можна просто подзвонити та запросити у гості на підзарядку та для інтернет серфінгу. Вибір за вами, але потрібно діяти якомога швидше!

  1. Сарафанне радіо. Найцікавіше з цих трьох, це сарафанне радіо. Воно працює без вашої допомоги, якщо ви зробили два попередні пункти. Люди діляться новинами, які можуть бути корисними. Про вашу пропозицію допомоги дізнаються щонайменше друзі та родичі гостя. Є велика вірогідність, що фотографія з вашого закладу опиниться в соціальних мережах щасливого гостя. Сума чеків буде не велика, час проведений за столом не менше 1,5-2 години (час підзарядки телефону, планшету, ноутбука), але вдячність довготривала. Який відсоток з цих гостей завітає повторно спрогнозувати важко, треба тестувати, але впевнений, що більшість.

Статистика

Я провів невеличке опитування у себе в Instagram (1073 підписника), в одному з найбільших одеських спільнот в Instagram Курс Одеса (161 тис підписників) та у спільноті “Odessa Digital Club” (маркетинг, реклама) щодо частоти відвідування закладів харчування та чи отримав хтось повідомлення від закладів харчування з закликом завітати у гості.

По результатам опитування можна зрозуміти яка зараз ситуація в Одесі і поріняти з іншими містами, але загальне враження – кількість відвідувачів зменшилась. Ті, хто зараз працює, зменшили витрати на маркетинг, що теж погано позначається на бізнесі. Заклику завітати (SMS повідомлення) майже ніхто не отримав, а ті хто відповів що отримав в опитуванні не підтвердили цю інформацію.

Результати з мого Instagram (1073 підписника):
Результати зі спільноти «Курс Одеса» (161 тис. підписників)
Як часто відвідуєте кафе, бари, ресторани?
Результати зі спільноти “Odessa Digital Club”

Висновок.

Допомагайте щиро своїм гостям і вони віддячать повторними візитами зі своїми друзями та щедрими чеками. Не нехтуйте базою гостей та вподобаннями гостей. Збирайте її весь час та постійно нагадуйте про себе. Якщо заклад працює з попередніми резервами столів, використовуйте CRM системи, що оптимізують цей процес та накопичують базу гостей (Reservble).

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x